Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Platni bilans". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



СЕМИНАРСКИ РАД ИЗ ОСНОВИ ЕКОНОМИЈЕ

ПЛАТНИ БИЛАНС

САДРЖАЈ

Појам и дефиниција платног биланса...........................................................................-3-

Структура платног биланса............................................................................................-5-

Равнотежа платног биланса............................................................................................-9-

Литература.....................................................................................................................-12-

ПОЈАМ И ДЕФИНИЦИЈА ПЛАТНОГ БИЛАНСА

Платни биланс или биланс плаћања представља системски преглед свих трансакција које резиденти једне земље обаве са резидентима свих другх земаља у току једног временског периода (обично једна година) из којих проистичу плаћања (дуговања) и примања (потраживања) без обзира да ли су доспела или не. Ова дефиниција, позната као шире схватање платног биланса, усвојена је од Међународног монетарног фонда. Уколико се посматрају доспела примања и плаћања, проистекла из обављених свих трансакција земље са иностранством у току једне године, без обзира када су трансакције обављене, онда говоримо о девизном билансу, познатом као уже схватање платног биланса.

Разлика између платног и девизног биланса заснива се на критеријуму доспелости плаћања и примања. Тако на пример, извоз на кредит у текућој години који доспева за наплату у наредној години евидентира се у платном билансу за текућу годину, али не и у наредној години када иначе доспева. Иста трансакција, пошто производи девизни прилив у виду наплате потраживања тек у наредној години, неће се евидентирати у девизном билансу у текућој, већ у наредној години када доспева и када се реализује.

Девизни биланс као разлика између реализованог прилива и одлива девиза служи за оцену краткорочних промена и текућег стања на девизном тржишту, док платни биланс као скуп свих трансакција и саставни део привредних биланса пружа потпуну слику о развоју економских односа са иностранством и служи за шире аналитичке сврхе .

У дефиницији платног биланса помињу се резиденти, плаћања,примања и трансакције као њихови основни елементи.

Под резидентима се подразумевају правна лица које имају своје седиште односно физичка лица која имају своје пребивалиште у одређеној земљи и чије пословање представља саставни део привредне делатности те земље. Припадност резидената некој земљи у сличају правних лица одређује се на основу локације његовог седишта, без обзира на порекло капитала, а у случају физичког лица битно је пребивалиште, без обзира на држављанство.

Под трансакцијама се подразумевају све радње из којих проистичу плаћања и примања као што су увоз и извоз робе и услуга, трансфер једностраних давања, узимање и давање зајмова, куповина и продаја вредносних папира, кретање монетарних резерви и слично.

Појмови међународних плаћања односно примања су ужи од појма међународних економских трансакција које поред новчаних трансфера подразумевају и реалне тренсфере у виду увоза и извоза роба и услуга. У ствари ове две категорије дели временска димензија са становишта њиховог доспећа, јер се све економске трансакције пре или касније своде на примања и плаћања. Само она плаћања и примања која се обављају између резидената различитих земаља имају међународни карактер и, сходно томе, спадају у међународне економске трансакције. Међународно плаћање увек има своју другу страну у виду међународних примања, јер плаћања резидената једне земље у исто време је примање резидената друге земље. Оно представља врсту међународне трансакције којом се обавља пренос потраживања односно куповине снаге од резидента једне земље на резидента друге земље.

...

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!